Pędzle
Pędzle

Ile razy kupiłaś nowy pędzelek z myślą, że teraz to już będziesz zdobić, WOW! Bo przecież widziałaś na youtubie jak to się robi. I co? Znowu coś nie wyszło – czy to Twój brak talentu i kompletnie nie nadajesz się do zdobień, czy może wina leży gdzieś indziej? A zastanawiałaś się, czym pracujesz? No właśnie, i tu jest pies pogrzebany.

Podstawą sukcesu w nailarcie wcale nie jest talent – to tylko 10% końcowego efektu. Pozostałe 90% to: własna praca, materiały, którymi pracujesz i właściwie dobrane pędzle. O własnej pracy nie będę pisać, bo każda z nas poświęca na trening tyle ile może nie zaniedbując klientek oczywiście. Materiały to temat na osobny artykuł ze względu na ich ilość oraz możliwości zastosowania. Natomiast skupię się na pędzlach.

Podział ze względu na zastosowanie

Podstawową przesłanką w podziale pędzli jest produkt, jakiego będziemy używać wykonując zdobienie.

Pierwszą grupą produktów są różnego rodzaju farbki: akrylowe i akwarelowe (takie, do których stosujemy czystą wodę np. w celu rozcieńczenia).

Drugą grupę stanowią produkty żelowe i żelopochodne: kolorowe żele, paintgele, hybrydy, żele transferowe i inne.

Zapamiętaj! Nigdy nie używaj pędzli zamiennie pomiędzy tymi dwiema grupami! Jeśli posiadasz pędzle do farbek, nie używaj ich do żelu, w przeciwnym wypadku już ich więcej do farbek nie użyjesz, gdyż pędzle „zabrudzone” produktem żelowym nie „złapią” farbki na bazie wody. Zatem osobno przechowuj pędzle do farbek i osobno pędzle do produktów żelowych.

 Rodzaj włosia

Zasadniczo rozróżniamy dwa rodzaje włosia: syntetyczne i naturalne. O ile włosie syntetyczne sprawdzi się przy podstawowej pracy żelem, o tyle włosie naturalne pomoże nam uzyskać dobrą jakość i precyzję zdobień, szczególnie tych malowanych farbkami. Wśród pędzli wykonanych z naturalnego włosia szukaj tych, które są zrobione:

  • z włosia wiewiórki (włosie koloru czarnego, delikatne, miękkie, bardzo elastyczne, zalecane tylko do farb akwarelowych),
  • z włosia kuny (bardzo podobne do włosia wiewiórki, ale bardziej sprężyste),
  • z włosia czerwonego sobola (rudy lub jasnobrązowy odcień, twarde, sprężyste, charakteryzują się bardzo wysoką elastycznością i odpornością na trwałe odkształcenia),

 Jaki pędzel wybrać?

Nie warto żałować pieniędzy na dobry pędzel, na pewno nie kupisz dobrego pędzla w sklepie z artykułami za 5 zł. Nie patrz również na obudowę i rączkę pędzla, ma to znaczenie drugorzędne i czasem wyższa cena może dotyczyć właśnie obudowy. Co z tego, że pędzel będzie ładnie wyglądał w rączce oprawionej w cyrkonie, skoro włosie będzie podrzędnej jakości i nie pozwoli Ci rozwinąć talentów malarskich? Kupując nowy pędzel zwróć uwagę na to, jak układa się włosie. Powinno być zwarte, ułożone prosto, bez odstających i sterczących włosków, z jasno zarysowanym końcem. Unikaj pędzli rozcapierzonych jak miotła, z podwójną lub nawet potrójną końcówką. Wybieraj pędzle z naturalnego włosia. Kupuj tylko u sprawdzonych sprzedawców. Najlepiej do tego celu wykorzystać warsztaty z nailartu, przeprowadzane przez dobrych instruktorów. Wówczas masz możliwość nie tylko przetrenowania różnych technik i metod zdobnictwa, ale najczęściej również możesz zakupić pędzle takie, którymi ci instruktorzy pracują. Nie będziesz błądzić po omacku.

 Podstawowe zasady pielęgnacji

Wszystkie nowo kupione pędzle należy oczyścić z kleju, który został użyty w procesie produkcji w celu zabezpieczenia i sklejenia włosia. W tym celu płuczemy pędzel w czystej wodzie i wycieramy w suchy wacik bezpyłowy lub delikatny ręcznik papierowy, przeciągając włosie równolegle do papieru.

 Pędzle do farbek

Pędzle używane do zdobnictwa farbami należy czyścic po każdorazowym użyciu, nie czekając aż farba na nim wyschnie – w przeciwnym wypadku taki pędzel będzie nie do uratowania. Pędzle myjemy w czystej wodzie, zwracając szczególna uwagę na włosie przy skówce – tam lubią zostawać resztki farbki. Następnie osuszamy w delikatnym nieporowatym papierze (np. chusteczka higieniczna lub gładki wacik bezpyłowy), na końcu aplikujemy na dłoń kroplę np. balsamu do włosów lub delikatnej oliwki i „kąpiemy” w nim włosie naszego pędzla, na końcu układając w zwarta końcówkę, żeby przedłużyć jego żywotność i zachować je w pierwotnym kształcie do następnego użycia. Na rynku można również znaleźć specjalne pasty-kremy do konserwacji włosia pędzla, warto w nie zainwestować.

 Pędzle do żelu

Z pędzlami do żelu jest mniejszy kłopot, gdyż tu nie grozi zaschnięcie produktu. Po każdorazowym użyciu wycieramy pędzel w suchy wacik bezpyłowy – nie czyścimy cleanerem! Resztki produktu, które zostaną na pędzlu spajają i konserwują włosie. Jedynie w przypadku silnego zabrudzenia kolorowym żelem do czyszczenia używamy topu hybrydowego, kąpiąc w nim włosie i przecierając w suchy wacik, aż do całkowitego wyczyszczenia. Pamiętaj, aby pędzli używanych do żelu nie wystawiać na promieniowanie UV, które może utwardzić produkt pozostały we włosiu (nie przechowuj pędzli blisko okna).

 Jaki pędzel do jakich zdobień?

 Cienkie pędzelki (1a, 1b i 1c) wykorzystujemy przy malowaniu cienkich linii i ornamentów, wtedy gdy potrzebna jest precyzja. Pędzle te   najczęściej  
występują w rozmiarach #00, #0, #1. Pędzel  nr 1a o króciutkim włosiu używany jest do drobnych, krótkich elementów i kropek. Pędzel nr 1b, używany najczęściej, o średniej długości włosia, pozwala nam namalować większość cienkich i delikatnych fragmentów zdobień. Z kolei pędzel nr 1c, o długim włosiu, przydaje się do malowania długich linii zachowując ich nienaganny przebieg.

Pędzle nr 2 i 3 (okrągłe o zwartym włosiu zakończonym w smukły, cienki koniec) najczęściej występują w rozmiarach od #2 do #4. Wykorzystywane są w technice zhostovo, polegającej na cieniowaniu poszczególnych elementów wzoru kilkoma tonami 1 koloru. W celu wykończenia zdobienia używamy cienkiego pędzla w rozmiarze #0 lub #1 (na zdjęciu 1a lub 1b).  Ponadto pędzli tych możemy również użyć w technice akwarelowej. Odpowiednia grubość pędzla pozwoli nam dobrać właściwą ilość farby, potrzebną do wycieniowania wzoru. Podobnie jak we wcześniej opisanej technice, tu również do wykończenia używamy pędzla #0 lub #1.

Obok pędzli okrągłych opisanych powyżej możemy również spotkać się z pędzlami płaskimi (4a lub 4b). Pędzle te powinny odznaczać się bardzo płasko ściśniętym włosiem o równym brzegu ułożonym w ostry kant. Dobrze wykonany pędzel pozwoli nam osiągnąć pełny sukces w technice one stroke.  Pędzle te mogą występować w postaci prosto lub skośnie ściętego włosia, o różnej szerokości. W zależności od wielkości wzoru dobieramy odpowiedni rozmiar, natomiast kwestia prostego lub ściętego skośnie włosia to rzecz upodobania techniki pracy.

Pozostał nam jeszcze pędzel nr 5, zazwyczaj używany przy pracy akrylem, zwany też jako „koci języczek”, który przydaje się przede wszystkim w technice malowania żelami. Bardzo dobrze cieniuje się nim kolory i tworzy cienie „uklepując” kolorowy żel.

Jak widać dobór pędzla to nie taka prosta sprawa. Zaawansowane stylistki mają w swoich zasobach po kilkanaście a nawet kilkadziesiąt pędzli. Dla poczatkujących stylistek wybór właściwych pędzli może wydawać się trudny, ale przy niewielkiej pomocy można dobrać odpowiedni zestaw, który pozwoli doskonalić swój warsztat pracy.


Autor: Iwona Kiwacka-Majerczyk

Instruktor Mistero Milano

tel. 604 505 620
[email protected]

Współpracuje z pismami branżowymi w kraju i za granicą publikując stylizacje.

Właściciel: Studio ILLUSION - Salon urody, gabinet stylizacji paznokci (https://www.facebook.com/Sztukazdobienia),

autorka bloga: www.iwonakiwackamajerczyk.blogspot.com

Stwórz darmowe konto, by używać listy życzeń.

Sign in