Klasyka klasyki czyli French - jak go poprawnie wykonać?

Klasyka klasyki czyli French - jak go poprawnie wykonać?

French. Słysząc to słowo w salonie wpadasz w panikę, robi Ci się słabo, nie wiesz od czego zacząć. Co zrobić? Klientka chce french, przecież profesjonalista nie powinien szukać wymówek, nie może wciskać bajek typu „To już jest nie modne!”, nie wypada Ci odmówić. Weź głęboki oddech, pomogę Ci ujarzmić tego potwora! Przyznaj się, zawsze podobały Ci się takie stylizacje. Bije od nich estetyka, naturalność, czystość, zachwyca perfekcyjna linia uśmiechu. Jak to wykonać bezbłędnie? Po pierwsze musimy sobie zadać pytanie na jakim efekcie nam zależy i co tak naprawdę mamy do dyspozycji. Postaram się przybliżyć Ci dwa rodzaje frencha – malowany i konstrukcyjny. To który będzie dla Ciebie łatwiejszy to kwestia indywidualna, ale w obu przypadkach musisz wykazać się precyzją i dużą dozą cierpliwości. Gwarantuję Ci, że kiedy opanujesz te techniki pokochasz frencha tak jak ja. Zaczynamy. French malowany.

Dla jednych prostszy z tego względu, że nie koniecznie musisz świetnie pracować żelem. Wystarczy wyćwiczona ręka i chwila na bezdechu ;)

1. Wybudowany paznokieć żelem typu cover – Cover Pink Naturale opiłowujemy zgodnie ze schematem piłowania dla danego kształtu paznokcia. Wygładzamy powierzchnię bloczkiem polerskim lub polerką o gradacji 240. Przemywamy paznokieć Cleanerem Detergente bez dodatku oliwki.

2. Przygotowujemy sobie cienki pędzel do zdobień np. Pędzel okrągły '1 oraz biały, mocno napigmentowany żel – idealnie sprawdzi się tutaj White gel Perfetto

3. Wyznaczamy grubość linii frencha prostą poziomą kreską, zaznaczamy poniżej jej środek.

4. Powstałe dwa odcinki dzielimy na połowy. 

5. Zaznaczamy wysokość linii uśmiechu tzw. wąsy frencha symetrycznie z jednej i drugiej strony.

6. Od punktu 5 prowadzimy prostą linię do punktu 4.

7. Powstały odcinek dzielimy na połowę i krzywą łączymy ten punkt ze środkiem pierwszej kreski.

8. Wyrównujemy wszelkie załamania i wypełniamy całą końcówkę żelem.

9. Utwardzamy i nabłyszczamy.

Proste prawda?

Przejdźmy teraz do czegoś co spędza sen z powiek wielu stylistkom. French konstrukcyjny – wersja z opiłowanym „jajeczkiem”.

1. Przygotowujemy naturalny paznokieć pod stylizację. Skracamy wolny brzeg paznokcia, usuwamy nabłonek z jego powierzchni oraz dokładnie matowimy jego powierzchnię.

2. Nakładamy Nail Prep Standard, po odparowaniu nakładamy odpowiedni primer – w tym przypadku primer bezkwasowy Delicato.

3. Nakładamy bazę w bardzo małej ilości. Wcieramy ją w płytkę paznokcia, tak aby mieć pewność, że produkt „wszedł w każdą szczelinę”. Polecam użyć bazy Flexi, jest niesamowicie wytrzymała i niweluje ryzyko zapowietrzeń do zera.

4. Podkładamy formę pod paznokieć tak aby zbudować poprawnie wybrany przez nas kształt.

5. Budujemy szkielet – wykorzystuję do tego bardzo twardy i mocny żel Indurente Ultra Led. Nie rozpręża się, przez co trzyma całą konstrukcję w takiej formie jaką my nadamy. Szkielet musi być bardzo cienki i przede wszystkim równomiernie rozprowadzony. Pozwoli nam to na uzyskanie równego tunelu po zaciśnięciu.

6. Gęstym żelem typu cover budujemy „jajeczko”. Jeśli jest taka potrzeba możemy wydłużyć łoże naturalnego paznokcia aby go optycznie wysmuklić oraz nadać mu lekkości. Na tym etapie budujemy apex paznokcia przedłużanego.

7. Utwardzamy do momentu aż żel zacznie lekko piec w lampie – jest to dla nas sygnał, że jest rozgrzany na tyle, że świetnie będzie się zaciskał. Zaciskamy.

8. Przemywamy Cleanerem Extra Shine i opiłowujemy „jajeczko” nadając mu idealny, symetryczny kształt i tworząc „ścianę” na krawędzi.

9. Wolny brzeg uzupełniamy białym żelem Angelo bianco na wysokość utworzonej ściany, utwardzamy i zaciskamy.

10. Utwardzamy do pełnego czasu.

11. Opiłowujemy paznokieć wg schematu.

12. Nabłyszczamy.

I jak? Nie taki french straszny jak go malują ;) Mam nadzieję, że pomogłam Wam go pokochać a jeśli nie to chociaż polubić :)

Stylizację wykonał Instrukto Mistero Milano

Dorota Żurek - Laboratory of Nails

https://www.facebook.com/laboratoryofnails/

Stwórz darmowe konto, by używać listy życzeń.

Sign in