Co paznokcie mówią o Twoim zdrowiu?

Dodano: 14 December 2022 w kategorii: Krok po kroku
Co paznokcie mówią o Twoim zdrowiu?

Paznokcie mogą wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, dlatego czasem warto się im dokładnie przyjrzeć. Pozornie zwykłe zmiany kształtu czy koloru to pierwszy sygnał ostrzegawczy dla naszego organizmu. Należy pamiętać, aby każdą niepokojącą zmianę skontaktować z lekarzem, gdyż mogą one świadczyć o niedoborach witamin lub poważnej chorobie. Dowiedz się jak rozróżnić sygnały wysyłane przez nasz organizm i co one oznaczają.

 

Jak powinny wyglądać zdrowe paznokcie?

 

W przypadku zdrowych paznokci ich powierzchnia powinna być równa, przylegać mocno do łożyska oraz mieć jasny jednolity kolor. Ich przejrzyste bladoróżowe zabarwienie powinno być twarde i odporne nawet na drobne urazy. Paznokcie nie powinny mieć przebarwień ani na powierzchni paznokcia, ani pod nią. Pełnią one funkcje ochronne tak samo jak włosy dlatego, jeśli zauważysz w ich wyglądzie niepokojące zmiany, może to oznaczać, że w Twoim organizmie zachodzą pewne nieprawidłowości lub borykasz się z pewnego rodzaju chorobą.

O czym informują nas nasze paznokcie?

 

Paznokcie tak jak inne części naszego ciała czasem wysyłają nam informacje ostrzegawcze o zmianach zachodzących w organizmie. Mogą przejawiać się, chociażby zmianą kształtu, barwą, czy pojawieniem się punktowych przebarwień. Na ich uszkodzoną płytkę nie powinno się nakładać lakierów czy innych kosmetyków do stylizacji, dopóki nie pozbędziemy się problemu.

 

Jednym z sygnałów, że dzieje się coś niedobrego, jest zmiana koloru paznokci. Porcelanowo-białe plamki, które mogą pojawić się na płytce, są efektem mikrourazów, lub niedoboru niektórych składników tj. cynku, czy przechodzonej choroby zakaźnej, lub choroby wątroby. Z kolei pokrycie płytki paznokcia kolorem mlecznym, żółtym, zielonkawym, czy brunatnym to sygnał o infekcji grzybiczej.

 

Oprócz zmiany koloru paznokcie mogą zmieniać swój kształt w wyniku urazów, niedoborów żywieniowych, czy schorzeń narządów wewnętrznych. W przypadku wklęsłej płytki paznokcia nasz organizm informuje nas o zbyt niskim poziomie żelaza we krwi, natomiast powierzchnia pałeczkowata może być związana z chorobą układu krążenia lub chorobą płuc.

 

Kolejnym przykładem zmian zachodzących w naszym organizmie jest występowanie bruzd, które można podzielić na te powstałe w wyniku urazów, zbyt częstego moczenia w wodzie, czy stosowania środków chemicznych tj. zmywaczy do paznokci. Bruzdy mogą wskazywać na choroby układu pokarmowego, krążenia, zaburzenia hormonalne oraz niedobór niektórych witamin.

 

Jeśli chodzi o rozdwajanie i rozwarstwianie płytki, jest to najczęściej spowodowane detergentami, używanie źle dobranego pilnika, lub brakiem witamin i minerałów w organizmie. Mimo że łamliwość paznokci często kojarzona jest z niedoborem niektórych substancji odżywczych, ich powodem bardzo często jest nadmierne stosowanie lakierów, czy zmywaczy do paznokci. Do najczęstszych objawów łamliwych paznokci zalicza się pęknięcia wzdłuż bruzd podłużnych lub poprzecznych, wyszczerbienie wolnego brzegu, rozwarstwienie płytki, czy zmniejszenie ich trwałości.


Zmiany w wyglądzie naszych paznokci mogą dotyczyć zarówno chorób skóry, jak i chorób ogólnoustrojowych. Nasz organizm wysyłając sygnały, informuje nas o możliwych nieprawidłowościach w jego funkcjonowaniu. Dlatego tak ważne jest, aby każdą nieprawidłowość skonsultować z lekarzem dermatologiem.


Jakie choroby można odczytać z paznokci?

 

Istnieje wiele chorób, które w pierwszej kolejności można odczytać z paznokci. Do najpopularniejszych należą niedobór witamin i minerałów, używanie detergentów bez rekawiczek, czy przechodzenie choroby zakaźnej lub choroby wątroby.

Powiązane produkty

Dodaj swój komentarz :

Porady ciekawostki

Sprawdź najnowsze wpisy na naszym blogu. Poznawaj produkty, ich zastosowanie, inspiruj się!
 

Nowe odcienie linii Make Me Free - Paznokcie jesień 2023

Wraz z nadejściem jesieni pojawiają się nowe trendy i inspiracje. Jeśli cho...

Tuxedo Nails - garniturowe paznokcie na jesień

Wraz z nadejściem złotej jesieni przychodzi czas, aby wprowadzić zmiany w s...

Błękitne paznokcie

Błękitne paznokcie hybrydowe to jeden z najmodniejszych trendów w ma...

Żel do przedłużania paznokci Tixologic z pamięcią cieczy

Linia Tixologic to innowacyjne żele budujące do paznokci , które zdo...

Żele w pędzelku - Fast Gel z drobinkami brokatu

Kochasz paznokcie żelowe, które pozwalają Ci wyrazić siebie i sw&oac...

Piegi na paznokciach

Paznokcie hybrydowe z piegami to jedno z ciekawszych pomysłów na sty...

Zapisz się do newslettera