Jaki pilnik do paznokci wybrać?
Wydaje się, że pilniki do paznokci to temat o którym można powiedzieć niewiele, wydaje się… Sam wybór pilnika może przysporzyć nie lada kłopotu. Gradacja, kształt materiał wykonania, przeznaczenie, ergonomia pracy – Twój wybór może zależeć od wielu czynników.
Rodzaje pilników do paznokci
Pilniki do paznokci mogą być wykonane z różnych materiałów. Materiał wykonania wpływa przede wszystkim na żywotność pilnika.
Pilniki szklane, szafirowe, z piaskowca, krzemowe, teflonowe, metalowe to pilniki trwalsze niż ich papierowy odpowiednik. Mają jednak swoje minusy, np. metalowy narusza strukturę paznokcia i może powodować szybsze niszczenie płytki. W salonie stylizacji konieczne byłoby dezynfekowanie pilników po każdym kliencie co mogłoby okazać się problematyczne. Ze względu na bezpieczeństwo stylistki wybierają papierowe pilniki do paznokci i stosują je jednorazowo. Jeden pilnik – jedna klientka. Papierowych pilników z reguły nie dezynfekuje się. Wysoka temperatura w autoklawie czy sterylizatorze spowodowałaby ich zniszczenie.
Zewnętrzna warstwa pilnika pokryta jest odpowiednim rodzajem papieru na którym przyklejone są różnego rodzaju opiłki, które mają wpływ na żywotność pilnika. Materiałem ciernym mogą być na przykład: nasyp tlenku aluminium, opiłki z drewna skandynawskiego, węglik krzemu, cynkowy sterearynian czy mylar.
Rdzeń pilnika często jest kolorowy, pozwala to na lepsze rozpoznawanie rodzaju pilnika.
Kolejnym rodzajem jest pilnik elektryczny, czyli… frezarka. Może ona znaczenie usprawnić prace stylistki. Przy jej użyciu możesz poza paznokciami, zadbać o nienaganny wygląd skórek. Frezy mogą dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Przy wyborze frezów do paznokci pomoże Ci nasz wpis o manicure frezarkowym.
Co to jest gradacja pilnika?
Podstawowa cecha pilnika to jego ziarnistość. Może zaczynać się ona od 80, a kończyć na 400 i wyższej.
Co mówią te cyfry? Najprościej mówiąc to ilość ziarenek, które znajdują się na 1 centymetrze kwadratowym pilnika. Im mniej ziarenek tym pilnik jest ostrzejszy, analogicznie im więcej ziarenek tym pilnik jest delikatniejszy.
Najbardziej popularne są ziarnistości 80, 100, 180 i 240.
Który nadaje się do skracania paznokci, który do żelu/akrylu, a który do zmatowienia płytki? Do wykonania profesjonalnego zabiegu manicure z pewnością nie wystarczy pilnik z jedną gradacją.
• 80 – powierzchnia gruboziarnista, ostra. Pilnik z taką gradacją zachowuje się jak papier ścierny, służy głównie do spiłowywania akrylu, czyli twardych powierzchni
• 100 – powierzchnia średnioziarnista. Nadaje się do skracania twardych paznokci, żelu czy akrylo-żelu oraz do ścierania wierzchniej warstwy produktów
• 180 – powierzchnia drobnoziarnista. Skracanie płytki naturalnej, nadawanie ostatecznego kształtu
• 240 – matowienie płytki paznokcia, ostateczne wygładzenie masy żelowej lub akrylowej
• 400 i więcej – w tej gradacji występują głównie polerki, służą do polerowania i nabłyszczania płytki paznokcia
Warta zapamiętania zasada: zaczynaj stylizację paznokci od pilnika gruboziarnistego i stopniowo schodź do drobnoziarnistych – nigdy odwrotnie.
Kształty pilników
Kolejną cechą pilnika, która może wpłynąć na jego wybór jest kształt.
• Pilnik prosty – uniwersalny typ pilnika, najlepszy do skracania paznokci i nadawania im kształtu
• Banan – typ pilnika, który ułatwia pracę przy skórkach
• Półksiężyc/ Łódka – połączenie pilnika prostego z bananem
• Blok – gąbczasta, papierowa kostka służąca głównie do matowienia i wyrównywania nierówności na płytce
Pilniki znajdujące się w ofercie Mistero Milano
• Pilniki Basic – ich rdzeń został wykonany z wysokogatunkowego, wytrzymałego papieru, który gwarantuje swobodną pracę bez ryzyka przepiłowania płytki. Pilniki występują w dwóch gradacjach: 80/100, 100/180.
• Pilniki Standard – pilniki wykonane z wysokiej jakości japońskiego papieru. Posiadają Aluminium oxide w postaci mikrokryształów dzięki którym piłowana powierzchnia nie ulega przegrzaniu. Pilniki występują w gradacjach 80/80, 100/100, 180/180 i 240/240
• Pilniki Mylar - pilniki wykonane z wysokiej jakości japońskiego papieru. Posiadają Aluminium oxide w postaci mikrokryształów dzięki którym piłowana powierzchnia nie ulega przegrzaniu. Powłoka Mylar sprawia, że ich odporność na ścieranie jest dziesięciokrotnie dłuższa. Występują w gradacjach 80/80, 100/100 i 180/180.
Wszystkie pilniki (basic, standard i mylar) występują w 3 kształtach: prosty, banan i półksiężyc.
Dodatkowo w ofercie występują polerki 100/100, 180/180, 240/240, 280/280 i 600/3000; oraz bloki polerskie 120/120 i 180/180.
Mamy nadzieję, że zawarte w tym wpisie informacje pomogą w wyborze pilnika idealnego.
Dodaj swój komentarz :