Rejestr Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach kogo dotyczy?

Dodano: 21 luty 2020 w kategorii Stylizuję
Rejestr Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach kogo dotyczy?

Ważna informacja dla salonów stylizacji paznokci - mali i średni przedsiębiorcy, którzy prowadzą drobną działalność usługową jak min. stylistki paznokci są zwolnieni z wpisu do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach. Mogą oni być traktowani jak wytwórcy odpadów komunalnych.

Elektroniczny spis wyprodukowanych odpadów -czyli nowa baza - właśnie powstaje. Minister klimatu wyjaśnia kto musi się do niej zarejestrować,

"Co do zasady wytwórcy odpadów są zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów oraz uzyskania w związku z tym wpisu do rejestru. Z obowiązku tego przewidziano jednak szereg zwolnień" - uspokaja resort.

 

Rejestr BDO kogo dotyczy

 

Z wypowiedzi ministra klimatu wynika, że z obowiązku zwolnieni są wytwórcy odpadów komunalnych. Można za nie uznać odpady powstające w ramach działalności biurowej czy innej, drobnej działalności gospodarczej. Odpady te muszą przypominać te z gospodarstw domowych, co oznacza głównie to, że nie mogą zawierać odpadów niebezpiecznych.

"W związku z tym podmioty prowadzące drobną działalność usługową np. księgową, doradczą, prawną lub inną biurową, fryzjerską, krawiecką, kosmetyczną (o ile nie wytwarzają odpadów medycznych w wyniku przeprowadzanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej takich jak np. skalpele, strzykawki) są zwolnione z wpisu do rejestru BDO jako wytwórcy odpadów komunalnych" - wyjaśnia minister klimatu.

Za odpady komunalne uważa się również zużyty sprzęt elektryczny oraz elektroniczny niezawierający składników niebezpiecznych np. zużyte tonery niezawierające składników niebezpiecznych czy czajniki. Minister podkreśla, że "odpady posiadające właściwości niebezpieczne", które pochodzą ze źródeł innych niż gospodarstwa domowe, nie mogą być uznawane za odpady komunalne.

Ewidencji odpadów nie podlegają też odpady, których znajdujące się na liście w rozporządzeniu ministra środowiska z dnia 12 grudnia 2014 r., o ile nie wytwarza się ich więcej niż określa powyższy dokument.

Obowiązek ewidencji odpadów można przenieść na inną osobę na podstawie umowy. Przechodzi on wówczas np. na zarządcę nieruchomości lub osobę wykonującą remont, konserwację lub naprawę.

Dodatkowo sklepy, które korzystają z foliówek (o grubości powyżej 15 mikrometrów) mają obowiązek składania rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i gospodarowaniu odpadami.

Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Porady ciekawostki

Sprawdź najnowsze wpisy na naszym blogu. Poznawaj produkty, ich zastosowanie, inspiruj się!
 

Lakiery hybrydowe na jesień

Lato powoli odchodzi w niepamięć. Z jednej strony się smucimy, a z drugiej...

Termin ważności kosmetyków

Przestrzeganie daty ważności kosmetyków jest ważne dla ich bezpieczn...

Naklejki do paznokci

Ozdoby do paznokci to idealne dodatki do klasycznych stylizacji. Ich mnogoś...

Bazy hybrydowe Mistero Milano - charakterystyka i porównanie

Kolekcja baz hybrydowych do paznokci Mistero Milano zaspokoi największe wym...

Bezkwasowy, witaminowy primer Nutriente

Do rodziny primerów Mistero Milano dolączył Bezkwasowy primer odżywc...

Folie transferowe - szybkie i efektowne zdobienie

Folia transferowa to jedna z tych ozdób paznokci których nie...

Zapisz się do newslettera