Rejestr Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach kogo dotyczy?

Dodano: 21 February 2020 w kategorii: Stylizuję
Rejestr Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach kogo dotyczy?

Ważna informacja dla salonów stylizacji paznokci - mali i średni przedsiębiorcy, którzy prowadzą drobną działalność usługową jak min. stylistki paznokci są zwolnieni z wpisu do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach. Mogą oni być traktowani jak wytwórcy odpadów komunalnych.

 

Elektroniczny spis wyprodukowanych odpadów -czyli nowa baza - właśnie powstaje. Minister klimatu wyjaśnia kto musi się do niej zarejestrować,

 

"Co do zasady wytwórcy odpadów są zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów oraz uzyskania w związku z tym wpisu do rejestru. Z obowiązku tego przewidziano jednak szereg zwolnień" - uspokaja resort.

 

Rejestr BDO kogo dotyczy

 

Z wypowiedzi ministra klimatu wynika, że z obowiązku zwolnieni są wytwórcy odpadów komunalnych. Można za nie uznać odpady powstające w ramach działalności biurowej czy innej, drobnej działalności gospodarczej. Odpady te muszą przypominać te z gospodarstw domowych, co oznacza głównie to, że nie mogą zawierać odpadów niebezpiecznych.

 

"W związku z tym podmioty prowadzące drobną działalność usługową np. księgową, doradczą, prawną lub inną biurową, fryzjerską, krawiecką, kosmetyczną (o ile nie wytwarzają odpadów medycznych w wyniku przeprowadzanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej takich jak np. skalpele, strzykawki) są zwolnione z wpisu do rejestru BDO jako wytwórcy odpadów komunalnych" - wyjaśnia minister klimatu.

 

Za odpady komunalne uważa się również zużyty sprzęt elektryczny oraz elektroniczny niezawierający składników niebezpiecznych np. zużyte tonery niezawierające składników niebezpiecznych czy czajniki. Minister podkreśla, że "odpady posiadające właściwości niebezpieczne", które pochodzą ze źródeł innych niż gospodarstwa domowe, nie mogą być uznawane za odpady komunalne.

 

Ewidencji odpadów nie podlegają też odpady, których znajdujące się na liście w rozporządzeniu ministra środowiska z dnia 12 grudnia 2014 r., o ile nie wytwarza się ich więcej niż określa powyższy dokument.

 

Obowiązek ewidencji odpadów można przenieść na inną osobę na podstawie umowy. Przechodzi on wówczas np. na zarządcę nieruchomości lub osobę wykonującą remont, konserwację lub naprawę.

 

Dodatkowo sklepy, które korzystają z foliówek (o grubości powyżej 15 mikrometrów) mają obowiązek składania rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i gospodarowaniu odpadami.

Powiązane produkty

Dodaj swój komentarz :

Porady ciekawostki

Sprawdź najnowsze wpisy na naszym blogu. Poznawaj produkty, ich zastosowanie, inspiruj się!
 

Frezarka do paznokci Shape+: Kompleksowy przewodnik pracy w salonie z frezarką

Frezarka do paznokci Shape+ to niezbędne narzędzie dla każdego profesjonali...

Kolekcja Marry Me - Idealne kolory na wesele

Wesele to wyjątkowa okazja, która wymaga starannego doboru każdego d...

FootHelp+: Produkty podologiczne na popękane pięty i do pielęgnacji stóp

Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem i p...

Odwrócony french - nowa odsłona klasycznego manicure

Odkąd ludzie zaczęli zdobić swoje paznokcie, wymyślono wiele różnych...

Denim blue nails

W modzie istnieją kolory, które przetrwają nawet próbę czasu,...

Soap nails-naturalne paznokcie

W świecie paznokciowym nowe trendy pojawiają się jak grzyby po deszczu, ale...

Zapisz się do newslettera