Rejestr Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach kogo dotyczy?

Dodano: 21 lutego 2020 w kategorii: Stylizuję
Rejestr Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach kogo dotyczy?

Ważna informacja dla salonów stylizacji paznokci - mali i średni przedsiębiorcy, którzy prowadzą drobną działalność usługową jak min. stylistki paznokci są zwolnieni z wpisu do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach. Mogą oni być traktowani jak wytwórcy odpadów komunalnych.

 

Elektroniczny spis wyprodukowanych odpadów -czyli nowa baza - właśnie powstaje. Minister klimatu wyjaśnia kto musi się do niej zarejestrować,

 

"Co do zasady wytwórcy odpadów są zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów oraz uzyskania w związku z tym wpisu do rejestru. Z obowiązku tego przewidziano jednak szereg zwolnień" - uspokaja resort.

 

Rejestr BDO kogo dotyczy

 

Z wypowiedzi ministra klimatu wynika, że z obowiązku zwolnieni są wytwórcy odpadów komunalnych. Można za nie uznać odpady powstające w ramach działalności biurowej czy innej, drobnej działalności gospodarczej. Odpady te muszą przypominać te z gospodarstw domowych, co oznacza głównie to, że nie mogą zawierać odpadów niebezpiecznych.

 

"W związku z tym podmioty prowadzące drobną działalność usługową np. księgową, doradczą, prawną lub inną biurową, fryzjerską, krawiecką, kosmetyczną (o ile nie wytwarzają odpadów medycznych w wyniku przeprowadzanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej takich jak np. skalpele, strzykawki) są zwolnione z wpisu do rejestru BDO jako wytwórcy odpadów komunalnych" - wyjaśnia minister klimatu.

 

Za odpady komunalne uważa się również zużyty sprzęt elektryczny oraz elektroniczny niezawierający składników niebezpiecznych np. zużyte tonery niezawierające składników niebezpiecznych czy czajniki. Minister podkreśla, że "odpady posiadające właściwości niebezpieczne", które pochodzą ze źródeł innych niż gospodarstwa domowe, nie mogą być uznawane za odpady komunalne.

 

Ewidencji odpadów nie podlegają też odpady, których znajdujące się na liście w rozporządzeniu ministra środowiska z dnia 12 grudnia 2014 r., o ile nie wytwarza się ich więcej niż określa powyższy dokument.

 

Obowiązek ewidencji odpadów można przenieść na inną osobę na podstawie umowy. Przechodzi on wówczas np. na zarządcę nieruchomości lub osobę wykonującą remont, konserwację lub naprawę.

 

Dodatkowo sklepy, które korzystają z foliówek (o grubości powyżej 15 mikrometrów) mają obowiązek składania rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i gospodarowaniu odpadami.

Powiązane produkty

Dodaj swój komentarz :

Porady ciekawostki

Sprawdź najnowsze wpisy na naszym blogu. Poznawaj produkty, ich zastosowanie, inspiruj się!
 

Delikatne paznokcie w stylu milk bath nails

Ostatnio coraz większą popularność zdobywają subtelne paznokcie, inspirowan...

Trendy w manicure na 2024: Odkryj Odcień Roku Pantone - Peach Fuzz

W 2024 roku świat mody i urody zwraca uwagę na nowy, ekscytujący trend w st...

Paznokcie 2024: Moda i najważniejsze trendy manicure na przyszły rok

W świecie paznokci moda zmienia się niezwykle szybko, a każdy sezon przynos...

Paznokcie na walentynki 2024 rok - 2 ciekawe zdobienia

Walentynki zbliżają się wielkimi krokami, co oznacza, że nadszedł idealny m...

Jakie narzędzia są potrzebne do salonu kosmetycznego? - nożyczki i cążki do skórek

Piękne i zadbane paznokcie są wizytówką każdej kobiety. Aby utrzymać...

Kompleksowy przewodnik po zestawach prezentowych i setach do paznokci

W dzisiejszych czasach zestawy prezentowe cieszą się ogromną popularnością...

Zapisz się do newslettera