Termin ważności kosmetyków

Dodano: 30 August 2020 w kategorii: Hybryda bez tajemnic
Termin ważności kosmetyków

Przestrzeganie daty ważności kosmetyków jest ważne dla ich bezpiecznego stosowania. Prawo zabrania sprzedaży kosmetyków których termin ważności upłynął. Zdarzają się jednak przypadki w których przeterminowane kosmetyki stoją na sklepowych półkach, choć już dawno powinny z nich zniknąć. Na taką sytuację obecnie można natknąć się rzadko, jednak szczególną ostrożność należy zachować kupując produkty przez Internet zwłaszcza od niesprawdzonych sprzedawców. Według badań Opinium Research aż 66% kobiet nie sprawdza lub ignoruje datę ważności mimo, że przekroczona może powodować podrażnienia, uczulenia czy infekcje.

 

Jak o nasze bezpieczeństwo dbają producenci kosmetyków?

 

Przed wypuszczeniem produktu na rynek kosmetyki przechodzą specjalne testy w ekstremalnych warunkach – są poddawane wilgotności i skrajnym temperaturom co weryfikuje ich trwałość i stabilność. Konsumenci więc generalnie nie muszą martwić się zbytnio o ich bezpieczeństwo i zepsucie nawet jeśli przez jakiś czas nie były one prawidłowo przechowywane.

 

Otwarty kosmetyk nie zepsuje się od razu, nie straci koloru czy właściwości ale musimy się liczyć z faktem, że permanentne przechowywanie go w niewłaściwych warunkach może poskutkować straceniem właściwości szybciej niż zakładał producent.

 

Produkty kosmetyczne takie jak lakiery hybrydowe nie lubią przegrzewania i ekspozycji na światło (naturalne i sztuczne) – pamiętajmy więc o prawidłowym ich przechowywaniu. Nadmierna ekspozycja na światło może spowodować jego częściowe utwardzenie a co za tym idzie zmianę konsystencji na znacznie gęstszą i uniemożliwić pracę produktem.

 

Expiration Day

 

Trwałość i przydatność do użycia kosmetyków oznacza się podobnie jak w przypadku produktów spożywczych datą przydatności do zużycia, czyli słowami „Najlepiej zużyć przed końcem”. Termin ten w przypadku kosmetyków należy rozumieć tak, że producent we wskazanym okresie gwarantuje zachowanie bezpieczeństwa, deklarowanych właściwości i stabilności produktu. Termin przydatności do użycia może być oznaczony skrótem Exp. – Expiration Day.

 

PAO (period after opening)

 

Czasami jednak takiego oznaczenia na kosmetyku nie znajdziemy. Obowiązuje ono wyłącznie na kosmetykach których trwałość (potwierdzona uprzednimi testami) wynosi poniżej 30 miesięcy, jeśli termin przydatności do użycia jest dłuższy, producent może tej daty nie podawać. Kosmetyk nie jest wtedy niezniszczalny – zamiast daty na opakowaniu umieszczany jest wtedy znak PAO (period after opening). Określa on okres przydatności do użycia po 1 otwarciu kosmetyku i jest oznaczony symbolem małego, otwartego słoiczka na opakowaniu.

 

Może być on podawany zarówno w miesiącach (6M, 12M) lub latach, np. 1Y. Symbo PAO nie musi być umieszczny na produktach hermetycznie zamkniętych, stabilnych chemicznie lub takich które nie otwierają się samoistnie – nie tracą one swoich właściwości, np. perfumy, aerozole. Symbol nie dotyczy też produktów jednorazowych, takich jak próbki. Na niektórych opakowaniach sybole PAO i Exp. mogą pojawić się równocześnie. W takim przypadku decyduje data otwarcia kosmetyku. Jeśli wynosi 6m i ten okres minął a data przydatności jeszcze nie nastąpiła – obowiązuje okres 6 miesięcy. Jeśli wynosi 6m a data przydatności upłynęła w trakcie ich trwania – obowiązuje data przydatności.

 

Kalkulator kosmetyczny

 

Jeśi data przydatności kosmetyu nie została wydrukowana na opakowaniu można użyć kalkulatora ważności kosmetyków. Aby to zrobić należy znaleźć na opakowaniu kod partii (bleach code) lub inaczej numer partii (lot number) kod ten i markę kosmetyku należy wpisać do kalkulatora kosmetycznego który z łatwością znajdziesz w Internecie lub na stornie internetowej producenta. Kod znajdziesz na spodzie lub zgrzewie kosmetyku. Kalkulator obliczy datę produkcji i okres przydatności do użycia kosmetyku.

 

Średnio kosmetyki nadają się do użytku od 3 do 5 lat od daty jego produkcji. Przybliżone okresy ważności po otwarciu wynoszą dla kremu do twarzy około 6 miesięcy, balsamu do ciała 6-12 misięcy, kremu z filtrem UV czy samoopalacza 1 sezon. Kosmetyki kolorowe takie jak tusze do rzęs do 6 miesięcy, szminki do 2 lat, cienie, pudry róże – nawet do 3 lat.

Powiązane produkty

Dodaj swój komentarz :

Porady ciekawostki

Sprawdź najnowsze wpisy na naszym blogu. Poznawaj produkty, ich zastosowanie, inspiruj się!
 

Nowe odcienie linii Make Me Free - Paznokcie jesień 2023

Wraz z nadejściem jesieni pojawiają się nowe trendy i inspiracje. Jeśli cho...

Tuxedo Nails - garniturowe paznokcie na jesień

Wraz z nadejściem złotej jesieni przychodzi czas, aby wprowadzić zmiany w s...

Błękitne paznokcie

Błękitne paznokcie hybrydowe to jeden z najmodniejszych trendów w ma...

Żel do przedłużania paznokci Tixologic z pamięcią cieczy

Linia Tixologic to innowacyjne żele budujące do paznokci , które zdo...

Żele w pędzelku - Fast Gel z drobinkami brokatu

Kochasz paznokcie żelowe, które pozwalają Ci wyrazić siebie i sw&oac...

Piegi na paznokciach

Paznokcie hybrydowe z piegami to jedno z ciekawszych pomysłów na sty...

Zapisz się do newslettera