Środki do dezynfekcji rąk, powierzchni i przedmiotów - skuteczna walka z bakteriami!

Dodano: 17 April 2020 w kategorii: Stylizuję
Środki do dezynfekcji rąk, powierzchni i przedmiotów  - skuteczna walka z bakteriami!

W każdym gabinecie kosmetycznym czy salonie stylizacji paznokci higiena powinna być na pierwszym miejscu. Jest to istotne zarówno dla bezpieczeństwa klientów, którzy powinni mieć pewność, że wykonywane zabiegi nie wpłyną negatywnie na ich stan zdrowia jak i dla bezpieczeństwa samej stylistki/kosmetyczki.

 

 Salony kosmetyczne niewiele różnią się od medycznego gabinetu zabiegowego. Tu również dochodzi do naruszenia i/lub przerwania ciągłości skóry, co powoduje kontakt z płynami ustrojowymi klienta. Może to skutkować przeniesieniem groźnych patogenów i chorób na inne osoby.  Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nie zachowanie zasad higieny i zaniechanie dezynfekcji i sterylizacji sprzętu może skutkować poważnymi chorobami jak między innymi zakażenie wirusem HPV, HIV czy wirusowym zapaleniem wątroby WZW.

 

Musimy pamiętać , że klient może nie wiedzieć o swojej chorobie, dlatego tak istotne jest zachowanie czujności  i posiadanie wiedzy na temat zasad dezynfekcji i sterylizacji. Klienci mają prawo pytać i wymagać od stylistki używania jednorazowych i wysterylizowanych narzędzi i odpowiednich produktów zapewniających im bezpieczeństwo.

 

Zasady higieniczno-epidemiologiczne jakim powinny podlegać salony kosmetyczne są regulowane przepisami prawa, a dokładniej rozporządzeniem ministra zdrowia z 17 lutego 2004r.

 

Wykorzystywanie narzędzi jednorazowego użytku

 

Zachowanie higieny w salonie kosmetycznym obejmuje również wykorzystywanie narzędzi jednorazowego użytku i zgodnie z zaleceniem używanie ich tylko raz i tylko do jednego klienta. Produkty te – jak papierowe pilniki, czy drewniane patyczki nie nadają się do dezynfekcji i sterylizacji. Po zakończonym zabiegu należy poddać je utylizacji – umieścić w specjalnym pojemniku na odpady medyczne lub oddać klientce.

 

Dezynfekcja

 

Dezynfekcja to proces usuwania bakterii, wirusów i grzybów. Proces ten ogranicza ilość drobnoustrojów, nie eliminuje jednak przetrwalnikowych form mikroorganizmów.

 

Proces dezynfekcji możemy podzielić na dezynfekcję powierzchniową i i dezynfekcję metodą kąpieli.

 

Dezynfekcja powierzchniowa

 

Dezynfekcja powierzchniowa to oczyszczanie większych powierzchni jak meble, fotele, urządzenia i ich części, ale również dłoni swoich i klienta.

 

W ofercie Mistero Milano możesz znaleźć szeroką gamę płynów do dezynfekcji .Płyny do dezynfekcji  zawierają etanol w wysokim stężeniu, dzięki któremu skutecznie likwidują bakterie, wirusy i grzyby. Płyny można stosować zarówno do dłoni jak i do innych powierzchni. Nie wymagają one spłukiwania i szybko się wchłaniają zapewniając skuteczną ochronę. Występują w 3 pojemnościach 5000 ml, 1000 ml i 200 ml w formie wygodnego spreju. W ofercie występują również żele do dezynfekcji w 2 seriach Antibatterico  Pro i Antibatterico CARE – zawierających dodatkowo składniki pielęgnacyjne: glicerynę i aloes. Pomogą one zachować higienę zarówno w salonie jak i w życiu codziennym. Dostępne pojemności to 5000, 1000, 200 i  idealna do torebki - 70 ml.

 

Dezynfekcja metodą kąpieli

 

Dezynfekcja może również przebiegać metodą kąpieli. Polega ona na zanurzeniu narzędzi do stylizacji paznokci jak nożyczki, cążki, pęsety, frezy czy kopytka w pojemniku wypełnionym płynem do dezynfekcji. Narzędzia powinny pozostać tam przez określony na opakowaniu płynu czas. Po tym czasie narzędzia wyciągamy i dokładnie opłukujemy, osuszamy i umieszczamy w jednorazowych torebeczkach. Do dezynfekcji można wykorzystać również certyfikowaną myjkę ultradźwiękową.

 

Sterylizacja

 

Mówiąc o sterylizacji nie można zapominać o dezynfekcji. Zabiegi te wzajemnie się uzupełniają. Proces sterylizacji powinien być zawsze poprzedzany dezynfekcją – gwarantuje nam to bezpieczeństwo i zachowanie higieny na odpowiednim poziomie.

 

Sterylizacji powinny być poddawane narzędzia, które zetknęły się lub są narażone na zetknięcie się z krwią lub wydzieliną ropną podczas zabiegu. Są nimi min cążki i frezy.

 

Proces sterylizacji odbywa się za pomocą gorącego powietrza lub pary pod ciśnieniem w autoklawie. Dzięki wysokiej temperaturze niszczone są bakterie, których nie zlikwidował zabieg dezynfekcji. Sterylizacja wyjaławia sprzęt – nie pozostają na nim żadne żywe drobnoustroje i mikroorganizmy. Czas sterylizacji jest zależny od budowy, rodzaju i stopnia zanieczyszczenia sprzętu. Narzędzia powinny być zapakowane w specjalne worki lub rękaw – pozwala to zachować ich sterylności, aż do otwarcia.

 

Autoklaw – nie jest sprzętem tanim – zwłaszcza na początku działalności. Jest jednak rozwiązanie tego problemu – narzędzie możesz zawieźć do najbliższego szpitala lub stomatologa. Zabieg sterylizacji jest płatny, ale dokument z potwierdzeniem wykonania zabiegu może pomóc ci w momencie kontroli lub pytań klientek.

Dodaj swój komentarz :

Porady ciekawostki

Sprawdź najnowsze wpisy na naszym blogu. Poznawaj produkty, ich zastosowanie, inspiruj się!
 

Odwrócony french - nowa odsłona klasycznego manicure

Odkąd ludzie zaczęli zdobić swoje paznokcie, wymyślono wiele różnych...

Denim blue nails

W modzie istnieją kolory, które przetrwają nawet próbę czasu,...

Soap nails-naturalne paznokcie

W świecie paznokciowym nowe trendy pojawiają się jak grzyby po deszczu, ale...

Tipsy do przedłużania paznokci-szybki i sprawny sposób na piękny manicure

Jeśli marzą Ci się długie i zjawiskowe paznokcie w zaledwie kilka chwil, a...

Metaliczne paznokcie hybrydowe - czyli molten metal nails trend

Świat manicure stale ewoluuje, przynosząc nowe trendy i innowacje, kt&oacut...

Delikatne paznokcie w stylu milk bath nails

Ostatnio coraz większą popularność zdobywają subtelne paznokcie, inspirowan...

Zapisz się do newslettera