Jak wybrać kształt paznokci do swojej naturalnej płytki

Dodano: 21 February 2020 w kategorii: Stylizuję
Jak  wybrać kształt paznokci do swojej naturalnej płytki

Moda i nasze upodobania odnośnie manicure dynamicznie się zmieniają. Kolor i zdobienia często uzależniamy od pory roku czy modnych nowości. A co z kształtem paznokci? Jego również wyznaczają trendy. Ale jak to w modzie bywa nie zawsze to co na topie wygląda dobrze do naszego typu sylwetki. Wygląd dłoni, palców, a przede wszystkim płytki paznokcia sugeruje nam jaki kształt paznokci najlepiej wybrać, by nasze dłonie wyglądały najkorzystniej.

 

Jak dopasować kształt paznokcia do naturalnej płytki

 

Zasada doboru kształtu paznokcia do dłoni jest dość prosta. Panie o smukłych dłoniach, długich palcach i płytce mogą pozwolić sobie niemal na każdy kształt paznokcia. Osoby o krótszych palcach i pulchniejszych dłoniach powinny optycznie wydłużyć swoje paznokcie, powinny więc unikać zwłaszcza paznokci kwadratowych. Powinniśmy też zwracać uwagę na szerokość płytki – jeśli jest naturalnie szeroka jej piłowanie w szpic nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

 

Piłowanie paznokci

 

Aby uzyskać wymarzony kształt paznokcia należy je oczywiście spiłować. Pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad. Przede wszystkim wybierzmy odpowiedni pilnik do paznokci. Nasz poprzedni artykuł podpowie Ci jak wybrać pilnik do paznokci. Paznokcie piłuj w jednym kierunku by zapobiec ich rozdwojeniu. Piłuj je na sucho – mokre będą zbyt giętkie. Zapewnij sobie odpowiednie podparcie – nie piłuj w powietrzu. Nie dociskaj pilnika zbyt mocno.

 

Salonowe kształty paznokci

 

Kształtów paznokci jest wiele. Styliści prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych, nie zawsze casualowych i możliwych do noszenia na co dzień kształtów. Najbardziej popularne, podstawowe kształty paznokci to paznokcie owalne, migdały i kwadratowe, które występują również w wersji z zaokrąglonymi krawędziami, czyli squoval. Klientki często życzą sobie paznokcie w kształcie baleriny/trumienki czy szpica. Nie są to kształty funkcjonujące w słowniku profesjonalnej stylistki. Powstały one z przekształcenia kształtów awangardowych: monroe i stiletto na potrzeby salonowe.

 

Awangardowe kształty paznokci

 

Warto też wykazać się znajomością wcześniej wspomnianych kształtów awangardowych czy nowatorskich. Większość z nich nie nadaje się do noszenia na co dzień, zwłaszcza przez ich znaczną długość. Wykonanie ich wymaga zaawansowanych umiejętności, dlatego też są one wykonywane wyłącznie przez doświadczone stylistki paznokci. Wyróżniamy tutaj przede wszystkim: Bridget, Monroe, Edge, Pipe, Stiletto.

 

Owalne paznokcie

 

Najbardziej zbliżony do naturalnej płytki paznokcia kształt paznokci. Nieraz jego krótka wersja opisywana jest jako paznokcie okrągłe. Boki paznokcia są równoległe, układają się w łagodne półkola kończąc się owalną końcówką. Kształt ten sprawdzi się idealnie u osób, których paznokcie narażone są na uszkodzenia mechaniczne, u osób których płytka jest krucha i łamliwa lub jeśli praca wymaga zachowania służbowego dress code z minimalistycznym manicurem. Zmniejsza on ryzyko rozdwajania i łamania się paznokci.

Owalne paznokcie

 

Kwadratowe paznokcie

 

W tym kształcie istotna jest symetria oraz zachowanie kątów prostych. Pasuje osobom o smukłych palcach i długiej płytce paznokcia, osobom posiadającym bardzo szeroką płytkę kształt ten może wizualnie ją skrócić. Najlepiej wygląda, gdy paznokcie są średnio długie lub długie. Boki paznokcia tworzą linie równoległe – nie zwężają się ani nie rozszerzają. Paznokcie w tym kształcie są narażone na złamania, dzięki sporej powierzchni płytki, eksponują jednak stylizację. Stawiając na ten kształt przy długich paznokciach zalecane jest ich utwardzenie bazą typu hard np. baza do hybryd Expert Baseżelem do paznokci lub akrylem.

Wariacją tego kształtu są paznokcie kwadratowe z zaokrąglonymi bokami (SQUOVAL). Kształt ten różni się jedynie spiłowanymi, zaokrąglonymi ostrymi krawędziami. Paznokcie o tym kształcie są łatwiejsze w utrzymaniu i mniej narażone na „haczenie” i złamania.

Kwadratowe paznokcie

 

Paznokcie w kształcie migdałów

 

Szczuplejsza, bardziej spiłowana wersja owalu. Ścianki boczne zwężają się ku dołowi, tworząc kształt litery V, końcówka jest delikatnie zaokrąglona. Kształt, jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do orzecha migdału. Ostateczny kształt powinien być dopasowany do klienta – jego naturalnej płytki. Kształt ten cieszy się dużą popularnością, między innymi dzięki temu, że pięknie wysmukla i wydłuża dłonie.

 

Spiczaste paznokcie (skrócony Sztylet)

 

Bardzo długie, mocno spiłowane po bokach paznokcie zakończone ostrym wierzchołkiem. Tak naprawdę to skrócona (na potrzeby salonowe) wersja kształtu awangardowego - sztyletu. Kształt trudny do uzyskania na naturalnej płytce, jednak niezwykle efektowny. By go uzyskać przeważnie przedłuża się płytkę na szablonie, żelem lub akrylem. Im dłuższe paznokcie tym lepiej się prezentuje. Kształt ten jest totalnie niepraktyczny na co dzień, narażony na złamania i uszkodzenia płytki.

Szpiczaste paznokcie

 

Paznokcie „Balerina” (skrócony Monroe)

 

Kształt ten paznokci szturmem podbił instagrama. Zarezerwowany jest dla długich paznokci, które delikatnie zwężają się ku ściętemu końcowi. Kształtem nawiązują do baletek – stąd ich nazwa. Tak jak w przypadku szpica jest to skrócona wersja kształtu awangardowego – Monroe. Wykonuje się go podobnie jak migdał, końcówkę jednak piłuje się trzymając pilnik prostopadle do paznokcia. W związku z długością paznokcia, kształt ten trudno uzyskać na naturalniej płytce. Również w tym przypadku paznokcie przeważnie przedłużane są na żelu czy akrylu.

Paznokcie trumienka

Kształtów paznokci jest znacznie więcej i wciąż powstają nowe. Znaczna część z nich, jak wspomniano, nie istnieje w słowniku profesjonalnej stylistki paznokci. Często, jak w przypadku baleriny i szpica, to skrócone wersje kształtów znanych jako nowatorskie. Często, to wariacje, które nie nadają się do noszenia na co dzień jak np. Lipstick czy Edge.

Wiesz już jaki kształt paznokci wybierzesz dla siebie podczas kolejnej stylizacji?

Powiązane produkty

Dodaj swój komentarz :

Porady ciekawostki

Sprawdź najnowsze wpisy na naszym blogu. Poznawaj produkty, ich zastosowanie, inspiruj się!
 

Frezarka do paznokci Shape+: Kompleksowy przewodnik pracy w salonie z frezarką

Frezarka do paznokci Shape+ to niezbędne narzędzie dla każdego profesjonali...

Kolekcja Marry Me - Idealne kolory na wesele

Wesele to wyjątkowa okazja, która wymaga starannego doboru każdego d...

FootHelp+: Produkty podologiczne na popękane pięty i do pielęgnacji stóp

Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem i p...

Odwrócony french - nowa odsłona klasycznego manicure

Odkąd ludzie zaczęli zdobić swoje paznokcie, wymyślono wiele różnych...

Denim blue nails

W modzie istnieją kolory, które przetrwają nawet próbę czasu,...

Soap nails-naturalne paznokcie

W świecie paznokciowym nowe trendy pojawiają się jak grzyby po deszczu, ale...

Zapisz się do newslettera